ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 1ΟΥ ΓΕΛ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

THEATRO MASKES 464

Η Θεατρική Ομάδα του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου καλωσορίζει τους νέους μαθητές του Λυκείου μας και εύχεται καλή Σχολική χρονιά σε όλη την Σχολική κοινότητα της πόλης μας.

Για φέτος προγραμματίζουμε να «ανεβάσουμε» το έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Το μεγάλο μας τσίρκο»

Ο Ιάκωβος Καμπανέλλης (Νάξος 1921 ? Αθήνα 2011) θεωρείται ο θεμελιωτής της ελληνικής μεταπολεμικής δραματουργίας. Ήταν αυτός ο οποίος πρόσφερε στη νεότερη ιστορία του ελληνικού θεάτρου ένα έργο ? σταθμό τρανή απόδειξη της δύναμης του λαϊκού θεάτρου.

«Το Μεγάλο μας Τσίρκο», το εμβληματικό αυτό έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη, αποτελεί σταθμό όχι μόνο για το νεοελληνικό θέατρο, αλλά και για τη σύγχρονη κοινωνική και πολιτική ελληνική ιστορία. Μέσα από τραγούδια και σατιρικά και δραματικά επεισόδια, το έργο διατρέχει όλες τις σημαντικές στιγμές της ελληνική ιστορίας: ο αρχαίος κόσμος, το Βυζάντιο, η Τουρκοκρατία, η επανάσταση του 1821, η βασιλεία του Όθωνα, η Μικρασιατική καταστροφή, ο πόλεμος του 1940 είναι ορισμένοι μόνο από τους βασικούς σταθμούς της πορείας που περιγράφονται σ? αυτό το έργο - ντοκουμέντο, που παραμένει αναλλοίωτο στον χρόνο και επίκαιρο στις μέρες μας όσο ποτέ. Πρόκειται για ένα φιλόδοξο έργο που έχει γραφτεί με τη μορφή πολιτικής ? σατιρικής επιθεώρησης. «Ιστορική κωμωδία» το αποκαλεί ο ίδιος ο συγγραφέας, που πρέπει να παιχθεί από ηθοποιούς «αστείους στο έπακρον».

Καλούμε τους μαθητές που ενδιαφέρονται από όλες τις τάξεις του Λυκείου μας, να δηλώσουν συμμετοχή.