Η γιορτή της 25ης Μαρτίου πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 24/3/2014,  στην Παπαχαραλάμπειο αίθουσα, με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Α? και της Β? Λυκείου του σχολείου μας. Την επιμέλεια της εκδήλωσης ανέλαβε η φιλόλογος Ειρήνη Καραμπέτσου, ενώ τα χορευτικά που τη συνόδευαν ο καθηγητής φυσικής αγωγής Σπύρος Σταυρόπουλος.

Οι αφηγητές (Ι. Λουκόπουλος, Π. Θεοδωρόπουλος, Α.-Λ. Γεωργιλάκη και Ν. Μπάκανου) μας μετέφεραν στην εποχή του ?21, θυμίζοντάς μας τα σημαντικότερα γεγονότα και τους ήρωες που με το απαράμιλλο θάρρος τους αποτελούν διαχρονικό σύμβολο για τις νεότερες γενιές. Ανάμεσα στις αφηγήσεις, ακούστηκαν αποσπάσματα από ποιήματα, λόγους ηρώων και άρθρα, τα οποία πλαισιώθηκαν με οπτικο-ακουστικό υλικό.

Στο τέλος της γιορτής, μαθητές και μαθήτριες της Α? και Β? Λυκείου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Το πρόγραμμα της γιορτής είναι εδώ.

Στιγμότυπα από την γιορτή:

Στιγμιότυπο από τους χορούς: