1ο Γενικό Λύκειο Ναυπάκτου

«ΑΓΕΛΑΟΣ Ο ΝΑΥΠΑΚΤΙΟΣ»

Επιτυχία μαθήτριας 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου στο Πρόγραμμα

EUROSCOLA

Στις 22 Σεπτεμβρίου 2015 διεξήχθη, μεταξύ των μαθητών της Β΄ και Γ΄ τάξης  των Λυκείων της χώρας, ο ετήσιος πανελλήνιος διαγωνισμός για την εκπροσώπηση της χώρας μας στην ημερίδα EUROSCOLA, η οποία διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, μεταξύ των μαθητών Λυκείου των χωρών ? μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και θα διεξαχθεί στο Στρασβούργο στις 5 Νοεμβρίου 2015. Στόχος της ημερίδας είναι να γνωρίσουν οι νέοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση.

Στο διαγωνισμό αυτό έλαβαν μέρος, από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας 24 Λύκεια, μεταξύ των οποίων και το 1ο ΓΕΛ Ναυπάκτου, για να επιλεγούν 24 συνολικά μαθητές.  Η μαθήτρια της Β τάξης του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου Πράπα Άνθια του Δήμου είναι μια από τους 24 μαθητές και μαθήτριες της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, οι οποίοι θα μας εκπροσωπήσουν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου «ΑΓΕΛΑΟΣ Ο ΝΑΥΠΑΚΤΙΟΣ» εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στην επιτυχούσα μαθήτρια μας Πράπα Άνθια, και είμαστε σίγουροι ότι θα αντιπροσωπεύσει με επιτυχία στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο Στρασβούργο, το σχολείο, την πόλη και την περιφέρεια μας.