Βράβευση μαθητών από το Δήμαρχο Ναυπάκτου

Σε μια σεμνή τελετή στο Δημαρχείο της Ναυπάκτου ο Δήμαρχος κ. Τάκης Λουκόπουλος τίμησε τους μαθητές των σχολείων της πόλης οι οποίοι διακρίθηκαν την προηγούμενη σχολική χρονιά σε πανελλήνιους σχολικούς αγώνες. Από το 1ο ΓΕΛ Ναυπάκτου τιμήθηκαν συνολικά 9 μαθητές. Απ? αυτούς οι Πολυζώης Κωνσταντίνος, Φραντζόλας Χρήστος, Μήτρο Ορέστης και Τσάτσου Μαντώ-Όλγα για τη διάκριση τους (2ο Βραβείο) στο 2ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την Κύπρο με θέμα «Κύπρος 1974-2015. Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ». Βραβεύτηκαν στην κατηγορία Τραγούδι με τίτλο «Χαμένες Πατρίδες» οι Φραντζόλας Χρήστος, για τους στίχους, Πολυζώης Κων/νος, για τη μουσική σύνθεση και Μήτρο Ορέστης για την εκτέλεση. Στην κατηγορία Ποίηση βραβεύτηκε η Τσάτσου Μαντώ-Όλγα για το ποίημα «Μάρτυρες». Επίσης τιμήθηκαν οι Δρίβας Νικόλαος, Κανταρτζής Φοίβος, Μπανιά Αγγελική και Πράπα Άνθια για τη διάκριση τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας.

Ο κ Δήμαρχος αφού συνεχάρη τους μαθητές τους ευχαρίστησε γιατί με τις επιτυχίες τους κάνουν γνωστή τη Ναύπακτο στο πανελλήνιο. Ο διευθυντής του Λυκείου κ Πιτσιάκκας Πέτρος ευχαρίστησε τον κ Δήμαρχο για την πρωτοβουλία του τονίζοντας ότι αυτή αποτελεί έμπρακτη απόδειξη αναγνώρισης της αριστείας και της αξιοσύνης σε μια εποχή που αυτές αμφισβητούνται.

17 dhm1 17 dhm2

17 dhm3 17 dhm4