Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες

Αισθανθήκαμε την ανάγκη να επικοινωνήσουμε μαζί σας πρώτα από όλα, για να διαπιστώσουμε αν είστε όλοι καλά, προσωπικά οι ίδιοι και οι οικογένειές σας και για να σας ενημερώσουμε για την λειτουργία του σχολείου μας.

Η πανδημία του κορωνοϊού διαμορφώνει νέα, πρωτόγνωρα δεδομένα στις ζωές μας, στην εργασία μας, στην καθημερινότητά μας. Η αύξηση των κρουσμάτων οδήγησε στο κλείσιμο όλων των σχολείων της χώρας. Κανείς αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να γνωρίζει πότε θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία!

Θέλουμε να σας επισημάνουμε ότι στο Λύκειό μας, έχουν ήδη αρχίσει από την προηγούμενη εβδομάδα να λειτουργούν οι ψηφιακές τάξεις για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και προστίθενται αντίστοιχα μαθήματα για την Α’ και Β’ Λυκείου. Το σχολείο, σας έστειλε στα email σας το σχετικό πρόγραμμα με τα URL των εκπαιδευτικών καθώς και τις ημέρες και τις ώρες διεξαγωγής των μαθημάτων. Για τα μαθήματα αυτά, το σχολείο μας χρησιμοποιεί συνδυαστικά τις προτεινόμενες από το Υπουργείο πλατφόρμες τόσο για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω webex όσο και για την ασύγχρονη εκπαίδευση μέσω του eclass (η- τάξη).

Θα προσπαθήσουμε με τα παραπάνω διαδικτυακά μέσα να έχουμε επαφή με τους μαθητές μας και αυτοί να διατηρήσουν επαφή με τα γνωστικά τους αντικείμενα, μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Σας ευχόμαστε υγεία και ψυχραιμία. Θα είμαστε κοντά σας για ό,τι χρειαστείτε, εξ αποστάσεως και παραμένοντας σπίτι!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου