ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                       Ναύπακτος   16 Φεβρουαρίου 2022

ΝΟΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ

ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

ΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ /

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Γνωστοποιείται στους μαθητές και στις μαθήτριες των Λυκείων της Ναυπάκτου, ότι η Διοικούσα Επιτροπή υλοποίησης του σκοπού του Κληροδοτήματος «ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ» θα χορηγήσει, με επιλογή, για το Ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, μία (1) υποτροφία σε   πρωτοετή φοιτητή ή φοιτήτρια ο οποίος /α θα εισαχθεί με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων την σχολική χρονιά 2021-2022 σε τμήματα Φυσικής, η Χημείας, ή Μαθηματικών, ή Βιολογίας των Πανεπιστημίων της χώρας μας.

Οι μαθητές ή οι μαθήτριες οι οποίοι δικαιούνται να συμμετάσχουν στην επιλογή θα πρέπει να πληρούν τις εξής προϋποθέσεις :

1.            Να είναι απόφοιτοι των Λυκείων της Ναυπάκτου και να έχουν φοιτήσει σε αυτό τουλάχιστον τις τρείς τελευταίες τάξεις.

2.            Να έχουν αποφοιτήσει από το Λύκειο με βαθμό «Άριστα» ή όταν δεν υπάρχουν αριστούχοι να έχουν πρωτεύσει.

3.            Να έχουν εις το απολυτήριο διαγωγή «Κοσμιωτάτη».

4.            Να είναι αποδεδειγμένος άποροι, να μη μπορούν δηλαδή να συνεχίσουν τις Πανεπιστημιακές σπουδές τους με δικές τους δαπάνες ή της οικογένειάς τους.

5.            Να κατάγονται από την επαρχία Ναυπακτίας ή από την πρώην κοινότητα Μοναστηρακίου Δωρίδος.

6.            Η επιστήμη της εκλογής τους να περιορίζεται μεταξύ των Τμημάτων Φυσικής, Χημείας, Μαθηματικών, Βιολογίας.

Το ετήσιο ποσό της υποτροφίας ορίζεται 2.000,00 ευρώ. Η καταβολή της υποτροφίας θα αρχίσει από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους ή εξαμήνου στο οποίο αναφέρεται η υποτροφία και θα διαρκέσει ως το τέλος των κανονικών σπουδών, εφόσον οι υπότροφοι θα έχουν καλή επίδοση στις σπουδές τους, δηλαδή θα περνούν ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων τους, σε κάθε εξεταστική περίοδο κάθε έτους, διαφορετικά η υποτροφία θα διακόπτεται.

Οι αιτήσεις και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα κατατεθούν στην Επιτροπή υλοποίησης του σκοπού του Κληροδοτήματος σε τόπο και χρόνο που θα γνωστοποιηθεί με νεώτερη ανακοίνωση στον τοπικό Τύπο. Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από την Γραμματέα της επιτροπής υλοποίησης του σκοπού του Κληροδοτήματος κα Χωραφά Σταυρούλα-Μαρία στο τηλέφωνο 2634360143.