23 soverato

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη κινητικότητα του προγράμματος KA1 Erasmus+ του 1ου Λυκείου Ναυπάκτουμε τίτλο «Ποιοτική αναβάθμιση διδασκαλίας και καλλιέργεια δεξιοτήτων» και κωδικό: 2022-1-ΕL01-KA122-SCH-000072903, το οποίο χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή επιτροπή.

Στην κινητικότητα αυτή συμμετείχαν τρεις εκπαιδευτικοί  του σχολείου μας, σε ομάδα,  αποτελούμενη από τις κ.κ. Ελένη Αγγελοπούλου (ΠΕ04.02), Μαρία Τσιμπούκη (ΠΕ04.01), Μαρία Παπαχριστοπούλου (ΠΕ86), που ταξίδεψε στο Σοβεράτο της Ιταλίας, κατά το διάστημα 11 έως τις 18 Φεβρουαρίου 2023, για να συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο «ECO-SCHOOL. Ecology education course for teachers and educators» και διοργανωτή το φορέα Associazione Jump–Gioventù in riSalto.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί να επιμορφωθούνσε θέματα σχετικά με την οικολογία, την αειφορία, τις καινοτόμες  τεχνικές διδασκαλίας περιβαλλοντικών θεμάτων. Ταυτόχρονα επιδιώχθηκε η ενίσχυση της κριτικής σκέψης και η γνωριμία με το δίκτυο των οικολογικών σχολείων στον κόσμο.

Οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέρος σε δράσεις του προγράμματος τόσο σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους.  Είχαν την ευκαιρία να συγκρίνουν το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας με αυτό των συμμετεχόντων και να δημιουργήσουν  προσωπικές σχέσεις με εκπαιδευτικούς από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες.

Η κινητικότητα αυτή θα αποτελέσει βασικό άξονα για τη συνέχιση της συνεργασίας σε μελλοντικές δράσεις, στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ και eTwinning.