23 irla

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η δεύτερη κινητικότητα του προγράμματος KA1 Erasmus+ του 1ου Λυκείου Ναυπάκτου με τίτλο «Ποιοτική αναβάθμιση διδασκαλίας και καλλιέργεια δεξιοτήτων» και κωδικό: 2022-1-ΕL01-KA122-SCH-000072903, το οποίο χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή επιτροπή.

Στην κινητικότητα αυτή συμμετείχαν δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, σε ομάδα, αποτελούμενη από τις κ.κ. Σταματούλα Σαμέρα (ΠΕ02), Αικατερίνη Σπανού (ΠΕ02), που ταξίδεψε στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, κατά το διάστημα 19 έως τις 25 Φεβρουαρίου 2023, για να συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο «Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Ireland» και διοργανωτή το φορέα EnglishMatters.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί να επιμορφωθούν σε θέματα σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιρλανδίας και την αλληλεπίδραση κουλτούρας – εκπαίδευσης. Ταυτόχρονα επιδιώχθηκε η ενίσχυση της κριτικής σκέψης και η γνωριμία με το δίκτυο των Ευρωπαϊκών σχολείων.

Οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέρος σε δράσεις του προγράμματος τόσο σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους. Είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και παράγοντες τόσο της σύγχρονης όσο και της παλαιότερης ζωής της μέσα από σεμινάρια, επισκέψεις σε σχολεία και μνημεία.

Η κινητικότητα αυτή θα αποτελέσει βασικό άξονα για τη συνέχιση της συνεργασίας σε μελλοντικές δράσεις, στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ και eTwinning.