ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων, συγχαίρουν τον μαθητή της Α΄ τάξης του σχολείου μας, Μελίστα Γεώργιο του Βασιλείου, μέλος της "PanEll - Robotica.gr" για τη Μεγάλη επιτυχία της ομάδας του. Η ομάδα κατέκτησε την 1η θέση στη γενική κατάταξη του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής, Έρευνας και Καινοτομίας FLL 2023 και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2023. Η πρώτη αυτή θέση εξασφαλίζει στην ομάδα το εισιτήριο για τη συμμετοχή της στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό FLL(WorldFestivalChallenge2023) που θα πραγματοποιηθεί 19-22 Απριλίου 2023 στο Houston του Texas στην Αμερική. Τα παιδιά δούλεψαν από τον Σεπτέμβρη μέχρι το διαγωνισμό και παρουσίασαν το Project και το Robot τους σε πολύωρη διαδικασία κρίσης και χρονομετρήσεων.

Στην εποχή μας μια τέτοια διάκριση, δείχνει ότι οι νέοι άνθρωποι εφόσον διακατέχονται από θέληση και πείσμα μπορούν να αποτελέσουν πρότυπα προς μίμηση. Ο μαθητής μας με την συμμετοχή του διεύρυνε τους ορίζοντές του, ανέπτυξε την κριτική του σκέψη και υιοθέτησε την συστηματική προσπάθεια και τη συλλογικότητα.

Ευχόμαστε καλή πρόοδο με πολλές διακρίσεις και κάθε επιτυχία στους υψηλούς στόχους του μαθητή μας.

Η Διευθύντρια                                                 Ο Σύλλογος     Διδασκόντων