Δελτίο τύπου: Πρόγραμμα κατάρτισης Erasmus+ KA1 στο Ρέικιαβικ

23 isl

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τέταρτη κινητικότητα του προγράμματος KA1 Erasmus+ του 1ου Λυκείου Ναυπάκτου με τίτλο «Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολεία και σεμινάρια κατάρτισης στην Ισλανδία» και κωδικό: το οποίο χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή επιτροπή.

Στην κινητικότητα αυτή συμμετείχαν τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, σε ομάδα, αποτελούμενη από τους κ. Μπελέκο Ευθύμιο (ΠΕ02), Μπεζαϊτη Ηρακλή (ΠΕ03), Βερύκιο Ιωάννη (ΠΕ03), που ταξίδεψε στο Ρέικιαβικ της Ισλανδίας κατά το διάστημα 19 έως τις 25 Μαρτίου 2023, για να συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο «Structured Educational Visits to Schools and Training Seminars course in Iceland from 19th - 25th March 2023» και διοργανωτή το φορέα English Matters.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί να επιμορφωθούν σε θέματα σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Ισλανδίας, να γνωρίσουν το δίκτυο των Ευρωπαϊκών σχολείων και να συνειδητοποιήσουν την αλληλεπίδραση κουλτούρας – εκπαίδευσης. Οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέρος σε δράσεις του προγράμματος τόσο σε εσωτερικούς όσο και σε εξωτερικούς χώρους. Είχαν την ευκαιρία να συγκρίνουν το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας με αυτό των συμμετεχόντων και να δημιουργήσουν προσωπικές σχέσεις με εκπαιδευτικούς από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες.

Η κινητικότητα αυτή θα αποτελέσει βασικό άξονα για τη συνέχιση της συνεργασίας σε μελλοντικές δράσεις, στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ και eTwinning.