1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ
Ναύπακτος 11/ 9 / 2023

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες
Η παιδεία – αγωγή δημιουργεί τον ολοκληρωμένο πολίτη, ο οποίος πιστεύει και παλεύει για αρχές και ιδανικά. Το γεγονός αυτό αποκτά ιδιαίτερη σημασία, σήμερα, που το ηθικό εποικοδόμημα της κοινωνίας έχει ανατραπεί, οπότε ο καθένας μας οφείλει να αντισταθεί και να ζει σωστά, με γνώμονα το σεβασμό της αξίας Άνθρωπος και την υπηρέτηση του κοινού καλού.
Για την επίτευξη των στόχων, που θέτει ο καθένας, χρειάζεται πολλή προσπάθεια και πολύς κόπος. Η επιμέλεια και η φιλοτιμία, η εργατικότητα και η συνέπεια, η υπευθυνότητα και η συνεργασία, η εμπιστοσύνη και η καλή διάθεση, η αληθινή αγάπη και η πίστη στο Σχολείο δημιουργούν τα εχέγγυα για την επιτυχία. Εσείς είστε οι δημιουργοί του μέλλοντος, οι δημιουργοί της άλλης Ελλάδας! Από εσάς εξαρτάται το αύριο και στο χέρι σας είναι να το κερδίσετε ή να το χάσετε. Η Ελλάδα θα αλλάξει, αν εμείς αλλάξουμε. Γι' αυτό φροντίστε να είστε πρωταγωνιστές και όχι θεατές στο δικό σας, αλλά και στο κοινό μας, μέλλον. Όπως λέει και μια μαντινάδα «Άμα θελήσεις να γενείς δραπέτης του καιρού σου, γύμναζε το κορμάκι σου και παίδευε το νου σου». Εμείς, από τη μεριά μας, θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε, μέσα στο σχολικό περιβάλλον, τις κατάλληλες συνθήκες και την κοινή βούληση, για να κάνετε τα όνειρα σας πραγματικότητα και να πρωταγωνιστήσετε στην κοινή μας προσπάθεια, για τη μεταμόρφωση της χώρας.
Η προσπάθεια αυτή θα στεφθεί με επιτυχία, εάν η εκπαιδευτική μας κοινότητα λειτουργεί ομαλά και αποδοτικά, δημοκρατικά και με δικαιοσύνη, με σεβασμό και χωρίς προβλήματα. Αυτό βέβαια εξαρτάται από την τήρηση των νόμων και των κανόνων της εκπαίδευσης, με βάση τους οποίους ρυθμίζονται οι σχέσεις μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας, από την τακτική φοίτηση, το σεβασμό και την προστασία της σχολικής περιουσίας και γενικά από τη σωστή συμπεριφορά όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, καθηγητών και μαθητών. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλοι, καθηγητές και μαθητές, είμαστε αγωνιστές στο ίδιο στρατόπεδο, και όχι αντίπαλοι, και ότι θα συνεργαστούμε, ο καθένας από το δικό του μετερίζι, για την επίτευξη των κοινών μας στόχων.

Αγαπητά μας παιδιά
Καλλιεργημένος και μορφωμένος άνθρωπος δεν θεωρείται αυτός που έχει μόνο γνώσεις, αλλά αυτός που τον χαρακτηρίζει ταυτόχρονα το ήθος, η ανθρωπιά, η αρετή, η ευγένεια, οι καλοί τρόποι, ο σεβασμός της προσωπικότητας του άλλου, η τήρηση των δημοκρατικών κανόνων, αυτός που είναι έτοιμος να προσφέρει στο συνάνθρωπο και στο κοινωνικό σύνολο. Η προσπάθεια της συνεχούς βελτίωσης – να κοιτάμε λίγο μακρύτερα, να ανεβαίνουμε λίγο ψηλότερα, να γινόμαστε λίγο καλύτεροι – μας αφορά όλους. Μάθετε να μάχεστε για μια ζωή στη δράση και όχι στην αντίδραση. Μάθετε να ελέγχετε τις σκέψεις σας, γιατί θα γίνουν λόγια, να ελέγχετε τα λόγια σας, γιατί θα γίνουν πράξεις, να ελέγχετε τις πράξεις σας, γιατί θα γίνουν συνήθεια, να ελέγχετε τις συνήθειες σας, γιατί θα γίνουν ο χαρακτήρας σας, να ελέγχετε το χαρακτήρα σας, γιατί θα γίνει ο προορισμός σας.
Σας προκαλώ και σας προσκαλώ να προσπαθήσετε να πορεύεστε πάντα ψηλά, πάντα μπροστά, σεμνά και ταπεινά, με το βλέμμα στραμμένο στον ουρανό και με τα πόδια να πατάνε γερά κάτω στη γη.

Με τις σκέψεις αυτές, ο διευθυντής και οι καθηγητές του Σχολείου, σας καλωσορίζουμε στο 1ο Γενικό Λύκειο «Αγέλαος ο Ναυπάκτιος» και σας ευχόμαστε κάθε πρόοδο στα μαθήματα σας, σε μια γόνιμη και δημιουργική σχολική χρονιά.

Πιτσιάκκας Πέτρος
ΠΕ02 – M.Ed.