Αντισύλληψη – Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Ενημέρωση μαθητών

Σε μια εποχή που οι κίνδυνοι για τη νεολαία αυξάνονται, η ενημέρωση γύρω από τους πιθανούς κινδύνους, που υπάρχουν, εξαιτίας των επιλογών που γίνονται , είναι επιβεβλημένη, για να αποφεύγονται πιθανές ανεπιθύμητες συνέπειες. Γιατί δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι σωστός πολίτης είναι ο ενημερωμένος.

Στα πλαίσια αυτής της αντίληψης το 1ο ΓΕΛ Ναυπάκτου, σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Ναυπάκτου, οργάνωσαν μια ενημερωτική συνάντηση, για τους μαθητές της Β΄ τάξης, με θέμα την αντισύλληψη και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, σύμφωνα με τις οδηγίες και το πρόγραμμα του Υπουργείου Υγείας, το οποίο είναι εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘΑ.

Η ενημέρωση έγινε από τη Διευθύντρια του Κέντρου Υγείας Ναυπάκτου κ. Μουσγά Βασιλική, Γυναικολόγο, και την κ. Σταμούλη Μαρία, Επισκέπτρια, την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024. Οι εισηγήτριες μίλησαν για τους τρόπους αντισύλληψης τονίζοντας στους/στις μαθητές/τριες ότι πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και υπεύθυνοι, ως προς τις αποφάσεις και τις επιλογές τους. Αναφέρθηκαν στους κινδύνους που ελλοχεύουν και κατέρριψαν διάφορους μύθους που επικρατούν, σχετικά με την εγκυμοσύνη και τους τρόπους αντισύλληψης.

Στη συνέχεια, έκαναν αναφορά στα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, στα συμπτώματα τους καθώς και στις υγειονομικές τους συνέπειες (υπογονιμότητα, στειρότητα, καρκίνος τραχήλου της μήτρας, φλεγμονές κτλ.), στο οικονομικό τους κόστος, αλλά και στα ψυχολογικά προβλήματα και τις κοινωνικές συνέπειες που προκαλούνται, εξαιτίας τους.

Κλείνοντας τόνισαν στους μαθητές ότι θα πρέπει να συμπεριφέρονται με ωριμότητα και υπευθυνότητα, να προστατεύουν την υγεία τους και να απευθύνονται στους ειδικούς επαγγελματίες, για τα θέματα αυτά, τα οποία αφορούν και τους δύο συντρόφους και όχι μόνο τον ένα.

24 smn 1 24 smn 2

24 smn 3