«BlackOut» - Δελτίο Τύπου

Το Σάββατο 20 Απριλίου 2024, η Θεατρική Ομάδα του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών του σχολείου Μπελέκου Θέμη (Φιλόλογος), Νούλα Νικολάου (Γυμναστής) και Διονυσοπούλου Γλυκερίας-Παναγιώτας (Φιλόλογος), παρουσίασε στην κατάμεστη, από κόσμο,Παπαχαραλάμπειο Αίθουσα Ναυπάκτου, την αστυνομική κωμωδία, του Αμερικανού συγγραφέα JackSharkey, «BlackOut».

Με θεατρικότητα, ζωντάνια, ενθουσιασμό και παραστατικότητα, οι μαθητές/τριες του Λυκείου απέδωσαν φανταστικά το έργο και κατάφεραν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού, να το συγκινήσουν και να το ενθουσιάσουν. Μέσα από την αστυνομική αυτή κωμωδία, με το ανατρεπτικό περιεχόμενο της,έγινε σαφές πως η ανθρώπινη απληστία και υποκρισία καταλύουν τις ανθρώπινες σχέσεις και δημιουργούν πολλά προβλήματα, ανάμεσα στους ανθρώπους.

Πριν την έναρξη της θεατρικής παράστασης ο Διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου, φιλόλογος κ. Πιτσιάκκας Πέτρος, τόνισε ότι το σχολείο θα πρέπει, εκτός από την παροχή γνώσης να είναι και εργαστήρι πολιτισμού, αναπτύσσοντας ποικίλες δράσεις, όπως η αποψινή θεατρική παράσταση, ούτως ώστε να καλλιεργείται μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας, η συνεργασία και η συλλογικότητα, ο αυτοσεβασμός και η αυτοπεποίθηση, η αλληλεγγύη και η αποδοχή του άλλου, να δημιουργείται ένα ευχάριστο σχολικό περιβάλλον και έτσι το σχολείο να είναι ελκυστικό για τους μαθητές.

Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου, ο οποίος τίμησε την εκδήλωση με την παρουσία του, στο σύντομο χαιρετισμό του τόνισε την αξία της συμμετοχής των μαθητών σε τέτοιες εκδηλώσεις οι οποίες θα τους μείνουν αξέχαστες.

Την εκδήλωση τίμησαν ακόμη με την παρουσία τους ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας κ Χρήστος Καζαντζής, ο Πρόεδρος της Δημοτικής ΚοινότηταςΝαυπάκτου κ Κώστας Σταυρόπουλος, οι Διευθυντές των Σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ναυπακτίας, ο Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας κ Μιχάλης Χαντζής και πλήθος κόσμου, που χάρισε ένα παρατεταμένο και ζεστό χειροκρότημα στους συμμετέχοντες.

Η θεατρική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου, με το «BlackOut», τη Δευτέρα 22/4/2024, έλαβε μέρος στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου στο Αγρίνιο, εθουσιάζοντας το μαθητικό κοινό που την παρακολούθησε και αποσπώντας πολύ θετικές κριτικές από τους εκπροσώπους της καλλιτεχνικής επιτροπής του Δήμου Αγρινίου.

24 bo 1 24 bo 5

24 bo 7 24 bo 6