ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Την Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2016, ο Σύλλογος Καθηγητών του 1ου ΓΕΛ σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, έκοψαν βασιλόπιτα για τους μαθητές, στην  Παπαχαραλάμπειο Αίθουσα, παρουσία του Δημάρχου Ναυπακτίας κ Λουκόπουλου Παναγιώτη και του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Σιαμαντά Γεωργίου.

Τη βασιλόπιτα ευλόγησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κ.κ. Ιερόθεος, ο οποίος συνεχάρη  το Δ/ντή κ. Πιτσιάκκα Πέτρο και τους καθηγητές του Σχολείου, καθώς και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, για  τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία, η οποία του δίνει την ευκαιρία και τη χαρά να επικοινωνήσει με τη νεολαία.

Στη σύντομη ομιλία του αναφέρθηκε στη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών τονίζοντας ότι αυτή πρέπει να προσαρμόζεται στα σύγχρονα δεδομένα ανταποκρινόμενη στο θεολογικό και παιδαγωγικό σκοπό του μαθήματος, ούτως ώστε οι μαθητές να ενημερώνονται και να γνωρίζουν τι υπάρχει ούτως ώστε να είναι ελεύθεροι και να μη γίνονται υποχείριο κανενός τυραννίσκου.

Στη συνέχεια κάλεσε τους μαθητές να νοηματοδοτήσουν τη ζωή τους, μέσα από τον καθορισμό υψηλών στόχων, γιατί το νόημα της ζωής είναι εκείνο που εκφράζει τον άνθρωπο. Όσο πιο υψηλοί είναι οι στόχοι τόσο πιο ουσιαστικό θα είναι και το νόημα της ζωής. Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για τους νέους οι οποίοι αποτελούν  το νέο αίμα της κοινωνίας, η οποία δυστυχώς έχει σαπίσει. Η μόνη ελπίδα δε, για να καθαριστεί η σαπίλα της κοινωνίας, όπως γίνεται με την αιμοκάθαρση, είναι οι νέοι να δίνουν νόημα στη ζωή τους, μέσα από υψηλούς στόχους και να είναι ελεύθεροι.  Κλείνοντας, ευχήθηκε σε όλους η νέα χρονιά να είναι ευλογημένη.

Ο Δήμαρχος κ Λουκόπουλος στο σύντομο χαιρετισμό του κάλεσε τους μαθητές να κλείσουν τα αυτιά σε όλους εκείνους που υποστηρίζουν ότι τα γράμματα δεν εξασφαλίζουν εργασία γιατί τα γράμματα είναι το μόνο όπλο που έχουμε, για να αντιμετωπίσουμε τη βαθειά κρίση που περνάμε ως κοινωνία.

Στο χαιρετισμό του ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Αντωνόπουλος Αντώνιος ευχήθηκε στους μαθητές και τους καθηγητές υγεία πρόοδο και προκοπή και ιδιαίτερα στους μαθητές της Γ τάξης, καλή επιτυχία στις εξετάσεις τους. Τυχερή της εκδήλωσης ήταν η μαθήτρια της Γ τάξης Μπούρμπουλα Κωνσαταντίνα.

Στιγμιότυπα: