Yλοποίηση Κύκλου Βιωματικών Εργαστηρίων Ψυχικής Ενδυνάμωσης και Συμβουλευτικής στην εκπαιδευτική πράξη.

Στο πλαίσιο του θεσμού του Συμβούλου Σχολικής Ζωής οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, οι οποίοι έχουν οριστεί Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής, Βεατρίκη Λιάκα, Θεολόγος και Σπυρίδων Σταυρόπουλος, Φυσικής Αγωγής, υλοποίησαν στο Σχολείο, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας «ΟΔΥΣΣΕΑΣ», κύκλο Βιωματικών Εργαστηρίων με θέμα: «Συναισθηματική Αγωγή και ψυχική Ανθεκτικότητα των Εφήβων» (Ιανουάριος-Μάρτιος 2022).

Καθώς οι μαθητές/τριες επιστρέφουν στα σχολεία μετά από δύο σχεδόν χρόνια πανδημίας και σε συνθήκες που παραμένουν απειλητικές, προξενώντας άγχος, κρίνεται απαραίτητη η διερεύνηση των συναισθημάτων και των αναγκών τους. Η στήριξη των μαθητών/τριών και η δημιουργία συνθηκών επικοινωνίας θα έχουν άμεση επίδραση στους τρόπους με τους οποίους οι μαθητές/τριες θα διαχειριστούν αποτελεσματικά τις νέες συνθήκες, προσδιορίζοντας τις σχέσεις τους με το σχολικό, οικογενειακό και ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον Το σχολείο αποτελεί μετά την οικογένεια τον φυσικό χώρο γνωστικής και ψυχοσυναισθηματικής εξέλιξης του μαθητή/τριας.

Οι μαθητές/τριες μπαίνοντας μέσα στο σχολικό περιβάλλον αρχίζουν να εξελίσσουν τη σχέση τους με τον εαυτό τους. Μέσα σε όλη τη σχολική τους διαδρομή θα καταφέρουν να κοινωνικοποιηθούν, να οριοθετηθούν, να δομήσουν το «Εγώ» τους, να αποκτήσουν την ταυτότητά τους, να συσχετισθούν με τους «σημαντικούς άλλους», να κάνουν τις ταυτίσεις τους, να ωριμάσουν για να μπορέσουν να ενηλικιωθούν.

ΘΕΜΑΤΙΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ –ΥΠΟΘΕΜΑΤΑ που επεξεργαστήκαμε ομαδοσυνεργατικά αφορούν σε ζητήματα σχετικά με την ψυχική υγεία.

(Συναισθήματα, Διαφορετικότητα, Άγχος Εξετάσεων, Εξαρτήσεις, Αυτογνωσία, Αυτοεκτίμηση, Ενσυναίσθηση, Σχολικός Εκφοβισμός και Διαχείριση συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον).

Οι μαθητές/τριες μας ανταποκρίθηκαν ένθερμα σ΄αυτή την εκπαιδευτική δράση, και συμμετείχαν με ενθουσιασμό καθ΄ όλη τη διάρκεια της υλοποίησής της. Αρωγούς στην προσπάθειά μας είχαμε την Διευθύντρια του σχολείου κυρία Κουτσογιάννη Ιωάννα και τον Σύλλογο Διδασκόντων.

22 vio 12 22 vio 11 22 vio 10

22 vio 9 22 vio 4 22 vio 5