"Βιωματικό Εργαστήριο των μαθητών/τριών του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου με θέμα την έμφυλη βία "

Οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Ναυπάκτου υλοποιούν Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα σε συνεργασία με το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας (Κ.Ε.Θ.Ι.)
  Την Δευτέρα  13/03/2023 υλοποιήθηκε το πρώτο Βιωματικό Εργαστήριο με θέμα την έμφυλη βία με την κυρία Μάρη  Ειρήνη από το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας ( Κ.Ε.Θ.Ι.).  Το εργαστήριο έγινε στο πλαίσιο  Προγράμματος του Κ.Ε.Θ.Ι.  με θέμα: "Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα  έμφυλης βίας, διακρίσεων και ισότητας των φύλων".
 Τo Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας υλοποιεί για δεύτερη χρονιά το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/μαθητριών σε θέματα έμφυλης βίας, διακρίσεων και ισότητας των φύλων», κατά το σχολικό έτος 2022-2023.
  Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των τάξεων και όλων των τύπων σχολείων της χώρας, ενώ στόχοι του αποτελούν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα ισότητας των φύλων, έμφυλης βίας και έμφυλων διακρίσεων, η εξάλειψη στερεοτυπικών αντιλήψεων στις σχέσεις των φύλων, καθώς και η καλλιέργεια και η ανάπτυξη στάσεων και δεξιοτήτων απέναντι στον σεβασμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων και στην πρόληψη των έμφυλων διακρίσεων και της βίας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια για την υλοποίηση του Προγράμματος είναι η εκπαιδευτικός Βεατρίκη Λιάκα  ΠΕ01 (Θεολόγος).
23 vio 11  23 vio 2

23 vio 3  23 vio 4