Την Παρασκευή 31/03/2023, η εκπαιδευτικός και βραβευμένη ποιήτρια Μαρία Σφήκα υλοποίησε για δύο ώρες  Σεμινάριο/εργαστήριο Δημιουργικής  γραφής σε ένα τμήμα της Α΄ Λυκείου, στη Θεματική Ενότητα Παραδοσιακή και Μοντέρνα ποίηση, με στόχο τη γνωριμία και την απόπειρα συγγραφής χαϊκού από τους μαθητές, μετά από πρόσκληση της φιλολόγου και ενδοσχολικής συντονίστριας Φιλολόγων του σχολείου μας, κυρίας Ευθυμίας Σταυρογιαννοπούλου.Το χαϊκού  είναι μια ιαπωνική ποιητική φόρμα. Παραδοσιακά αποτελείται από τρεις ομάδες των 5, 7, 5  συλλαβών, οι οποίες τοποθετούνται σε τρεις στίχους. Έχει, λοιπόν, συνολικά 17 συλλαβές  και αποτελεί τη πιο σύντομη μορφή ποίησης στον κόσμο. Περιγράφει μια εικόνα της φύσης και δίνει στοιχεία για την εποχή του χρόνου μέσα από εποχιακές λέξεις. Στο χαϊκού γίνεται η προσπάθεια να συλληφθεί η στιγμή και να διατηρηθεί στην αιωνιότητα. Καθώς οι λέξεις δεν είναι αρκετές για να περιγράψουν την ολότητα μιας στιγμιαίας εμπειρίας, ο ποιητής περιγράφει αχνά μια ιδέα και αφήνει τον αναγνώστη να συμπληρώσει.

23 stau dhm 1 23 stau dhm 2

23 stau dhm 3 23 stau dhm 4