Το 1ο Γενικό Λύκειο Ναυπάκτου υλοποιεί εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών.

24 progr mon 10

Τη φετινή σχολική χρονιά το σχολείο μας έχει την τιμή, τη χαρά και την ευλογία να υλοποιεί εκπαιδευτικό Πρόγραμμα-εγκεκριμένο απ΄ το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) - του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών στο μάθημα των Θρησκευτικών με θέμα: « Γνωριμία με τα θρησκευτικά μνημεία της Ναυπακτίας». Στο πλαίσιο υλοποίησης του συγκεκριμένου Προγράμματος ως συνεργαζόμενοι φορείς ορίστηκαν: 1) Η Ιερά Μητρόπολη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου και 2) Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας. Έτσι, την Τρίτη, 13/02/2024 οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων της Α΄ Τάξης του σχολείου μας, που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, αλλά και να εμπλακούν ενεργά σε μια μαθησιακή διαδικασία αλληλεπίδρασης , εκπαιδευτική Δράση της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτωλ/νίας και Λευκάδας με θέμα: «Τα μοναστήρια της Ναυπακτίας το 1821». Μέσω εκπαιδευτικού εντύπου που δόθηκε στους μαθητές/τριες μας είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν τα ιστορικά Μοναστήρια της Ναυπακτίας του 17ου και 18ου αιώνα. Έγινε εκτενής αναφορά στα αρχιτεκτονικά στοιχεία τους , στον τοιχογραφικό διάκοσμό τους, στα λιθανάγλυφα, στις φορητές εικόνες και άλλα εκκλησιαστικά κειμήλια και μορφές εκκλησιαστικής Τέχνης. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε και στη συμβολή τους στον επαναστατικό αγώνα για την ανεξαρτησία. (Το εκπαιδευτικό έντυπο εκδόθηκε από την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος σε συνεργασία με την εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας για το εορτασμό των 200 χρόνων απ' την ελληνική επανάσταση.   Η επιμέλεια και σύνταξη κειμένων έγινε από την Δρ.λυμπία Βικάτου, Κατερίνα Χαμηλάκη και Αφροδίτη Τηλιγάδα.) Σε συνέχεια της εκπαιδευτικής αυτής Δράσης οι μαθητές παρακολούθησαν μια παρουσίαση των εργασιών συντήρησης σε εικόνες προερχόμενες από την Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χρυσόβου. Επιπρόσθετα, στο πλαίσιο του Προγράμματος, επισημάνθηκε ο ρόλος και η αξία του επαγγέλματος του συντηρητή αρχαιοτήτων από την συντηρήτρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτωλ/νιας και Λευκάδας Τηλιγάδα Αφροδίτη. Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας ευχαριστούν θερμά τόσο την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλ/νίας για τη συνεργασία, όσο και την κ. Τηλιγάδα για την εισήγησή της και την υλοποίηση της Δράσης.

24 progr mon 1 24 progr mon 2

24 progr mon 3