24 etwinΥλοποίηση προγράμματος e-Twinning με τίτλο “I will survive” για τη σχολική χρονιά 2023-24

Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος σε πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο “I will survive!”. Το περιεχόμενο αυτού είναι η διαχείριση από τους μαθητές δύσκολων καταστάσεων όπωςακραία καιρικά φαινόμενα (πλημμύρες), καταστροφικές πυρκαγιές, σεισμούς, εκφοβισμό κ.α. Το κάθε θέμα θα προσεγγιστεί με συνεργατικές δραστηριότητες χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία.

Θα συνεργαστούμε διαδικτυακά με δύο άλλα σχολεία από την Ελλάδα, το Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων και το 5ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων καθώς και με σχολεία από την Τουρκία, τη Ρουμανία, την Πολωνία, την Πορτογαλία, την Κροατία και τη Βουλγαρία.

Στόχοι του προγράμματος είναι οι μαθητές:

• να αναπτύξουν ικανότητες επικοινωνίας στα αγγλικά
  • να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες
  • να ενισχύσουν την αυτοεκτίμηση και τη δημιουργικότητά τους
  • να συμπεριφέρονται με σεβασμό στο διαδίκτυο και να περιηγούνται με ασφάλεια

Στο πρόγραμμα παίρνουν μέρος μαθητές από την Α΄ και Β΄ Λυκείου, έχοντας καθοδήγηση από τις εκπαιδευτικούς Μαρία Τσιμπούκη και Ελένη Αγγελοπούλου.