Καρκίνος: Η γνώση είναι δύναμη!

Στη χώρα μας, ο καρκίνος αποτελεί τη δεύτερη αιτία θανάτου μετά τις ασθένειες του κυκλοφορικού. Όμως υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε για να μειώσουμε σημαντικά τις πιθανότητες να νοσήσουμε. Επίσης, εφ’ όσον κάνουμε προληπτικούς ελέγχους και διαγνωστεί έγκαιρα, ο καρκίνος μπορεί να αντιμετωπιστεί επιτυχώς και τις πιο πολλές φορές να ιαθεί ο ασθενής. Στα πλαίσια της ενημέρωσης των μαθητών σχετικά με τον καρκίνο ως ομάδα ασθενειών, καθώς και σχετικά με τους τρόπους πρόληψης και έγκαιρης διάγνωσης, οι μαθητές δημιούργησαν τρία κόμικς που αφορούν σε τρεις από τους πιο συχνούς τύπους καρκίνου (μαστού, πνεύμονα και δέρματος) με σκοπό να ενημερώσουν και ευαισθητοποιήσουν τους φίλους τους, τις οικογένειές τους και την ευρύτερη τοπική κοινωνία. Τα κόμικς αυτά μπορείτε να τα δείτε παρακάτω.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άννα Αντωνακοπούλου (Βιολόγος, ΠΕ04.04)

Εργασίες Μαθητών